Preskočiť na obsah

Zber pneumatík z osobných áut bez diskov – 29.4.2022

Zverejnené 25.4.2022.

Kategória

Vážení občania nakoľko sa vo väčšej miere stretávame s vašimi otázkami kam s opotrebovanými pneumatikami, ktoré už niekoľko rokov skladujete doma a dnes pri odvoze veľkokapacitných kontajnerov boli problémom znovu, preto, že nepatria ani medzi tento odpad, tu je odpoveď čo s nimi. Zákon o odpadoch sa v priebehu rokov menil a momentálne je stav nasledovný:

Odpadové pneumatiky v zmysle zákona č. 79/2015 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov nepatria do komunálneho odpadu, ani v prípade, že pochádzajú od občana.

Povinnosťou konečného používateľa pneumatík je preto odovzdať použité pneumatiky distribútorom pneumatík.  Odpadové pneumatiky  je možné odovzdať bezplatne v pneuservise, autoservise, v predajni pneumatík, ktoré sú označené ako „Miesto spätného odberu pneumatík“. Spätný zber sa vykonáva bez viazanosti na nákup tovaru či služieb, ako aj  bez ohľadu  na značku pneumatík.

Zoznam zberných miest na použité – ojazdené  pneumatiky je možno nájsť na webovej stránke neziskovej spoločnosti Eltma – www.eltma.sk. Občania bez obáv môžu do týchto zberných miest  odovzdávať použité pneumatiky, pretože tieto miesta majú zvoz garantovaný.

Preto, že vám chceme pomôcť s vyčistením vašich domovov aj od tohto odpadu, vyložte pneumatiky (len od osobných motorových vozidiel a samozrejme bez diskov) pred svoje brány do piatku 29.5.2022 a my vám ich odvezieme.