Preskočiť na obsah

Rok 2020

Život v obci

Prvé dni  roka sa začali celkom pokojne. Nikto, zdá sa na celom svete ani netušil, aký ťažký rok ľudstvo čaká. Zviditeľnenie obce 8. januára v televízii na STV2  v relácii Regina o stromoch našich predkov, ktoré naši obyvatelia koncom roka 2019 vysadili, bolo dobrým štartom do roka skladajúceho sa z dvoch dvadsiatok. Hneď na druhý deň, 9. 1. nám príroda dala o sebe vedieť. Silná poľadovica bola v Košiciach i v obciach okresu. V meste, sa posúvaním z nohy na nohu popri domoch, kĺzali len tí najodvážnejší. Problémy boli aj u nás, pred obecným úradom, kde pracovníci natiahli na chodník plachtu, aby sa dalo bezproblémovo vstúpiť. Bola  poškodená strecha autobusovej zastávky. Že existuje dajaký Wu chan, z ktorého sa šíri  do celého sveta koronavírus, sme my, obyčajní ľudia, ani  len netušili.  Žili sme si v tie januárové dni pokojným životom. Ochota pomáhať tým druhým našťastie v nás ľuďoch ešte stále pretrváva. 11. februára odletela do Ugandy ako dobrovoľníčka Lenka Balková chystajúc sa, ako v rozhovore povedala ,, pomáhať druhým a dávať svoj čas a lásku, prispieť k budovaniu niečoho dobrého, pravda bude možno niekde inde a práve svet ugandských ľudí a spôsob ich života obohatí ten môj – a verím, že po návrate aj svet ľudí vôkol mňa.“ Svoje postrehy nám prinášala v reportážach uverejnených v Liste sv. Ladislava. Jej pôsobenie  prerušila ešte stále pre nás vzdialená pandémia a musela sa vrátiť domov. Pomáhať druhým,  darcovstvom krvi, sa snažili viacerí občania, napr. Lenka a Slavo Köverovci, či naša starostka, ktorá za 20 doterajších odberov získala striebornú Jánskeho plaketu.

Firma Antik začala v obci v januári   s prípravami na osadenie optického kábla. V priebehu roka sa pripojil i Telekom. Vo februári sme sa radili, čo ďalej s ihriskom za pekárňou, začiatkom marca uskutočnili rez vysadených stromčekov, pripravovali sa na 750. výročie obce. Proste,  taký bežný život. Zrazu sa v marci všetko zmenilo. Bol medzi nami koronavírus  a neopustil nás ani do konca roka.

Covid 19

Prvý prípad koronavírusu na Slovensku  sme zaznamenali 6. marca.  52 ročného muža z obce Kostolište v okrese Malacky infikoval syn, ktorý bol v Benátkach. U matky a priateľky, ktorá s ním bola v Taliansku, koronavírus nepotvrdili. Vo štvrtok večer 12. marca, premiér Pellegrini oznámil prijaté  opatrenia, zatvorenie všetkých obchodov, kostolov a iných zariadení, okrem potravín, drogérií a nevyhnutných  prevádzok. V piatok ráno nastala v obchodoch panika, v priebehu pár hodín vyprázdnené regály, toaletný papier a droždie sa na krátky čas stali nedostatkovým tovarom. Ulice miest, stanice, osireli, život sa vo verejnom priestore zastavil. Od pondelka 16. marca bolo povinné nosenie rúšok, ktoré boli nedostatkovým tovarom. Ľudia sa nedali odradiť a začali si ich šiť doma. Iniciatívy sa chytili obecné samosprávy, ktoré zháňali materiál a šikovné šičky, a tak aj u nás roznášala starostka 17. 3.  prvé rúška najviac ohrozenej skupine seniorom. Šitia sa chytili p. Andrea Köverová Koribská  a Lenka Köverová Amrichová. Materiál poskytli rodiny Fazekašovcov , E. Bakajová. Začala sa 1. vlna pandémie, ktorá trvala do začiatku mája.  Obec ponúkla občanom ďalšiu pomoc, dovoz stravy občanom nad 65 rokov, zabezpečenie liekov, podanie poštových zásielok. O službu prejavilo záujem cca 15 -20 občanov. Lieky zabezpečovala PharmDr. Jarmila Biačková.  Dedina bola po tieto dni ľudoprázdna. Vládli obavy z nakazenia pri možnom kontakte s ľuďmi vracajúcimi sa zo zahraničia, najmä z Talianska, kde bola situácia najhoršia a denne tam zomierali tisícky ľudí.  Na Slovensko sa z cudziny vracalo z obavy pred pandémiou veľa ľudí. Všetci povinne museli nastúpiť podľa rozhodnutia vlády  od   6. 4. do izolácie v zariadeniach určených štátom na dobu nevyhnutnú na vykonanie testov na COVID-19 a následne po zistení negatívneho výsledku odísť do domácej  izolácie v celkovej  dobe 14 dní. Cez veľkonočné obdobie  bol vyhlásený lockdown,  kostoly boli zatvorené, nemohlo sa chodiť z okresu do  okresu, stretávať sa v rodinách, seniorom bola odporúčaná izolácia od najbližších. Osobné kontakty nahradil telefón, skype a sociálne siete. Po 13. máji sa pre priaznivú situáciu uvoľnili opatrenia, deti mohli ísť opäť do škôl, rodičia do práce, otvorili sa obchody a reštaurácie. Skončila sa 1. vlna pandémie, ktorá dopadla pre Slovensko veľmi priaznivo. K 2. 5.  sme zaznamenali 24 úmrtí na Covid 19, v našej obci žiadne. Leto prebehlo bezproblémovo, ale nastupujúca jeseň začala naznačovať, že tu máme 2. vlnu pandémie. Popri náraste počtu infikovaných, rástli i úmrtia  a počty nakazených. Prelomový bol 1. november, niekoľko dní predtým vláda nariadila celoslovenské plošné testovanie, ako aj núdzový stav od 25. 10. – 1. 11. 2020. Keďže to bolo pred Dušičkami, mnohí už vopred navštevovali cintoríny a pálili sviečky, pretože pohyb po Slovensku a návšteva cintorínov  patrili k tým zakázaným aktivitám. Aká bola situácia v našej obci počas historicky prvého testovania?

Prvý november. Nedeľa. testovanie sa začalo v Hrašovíku  o 7. hod. Počasie bolo studené, s prízemným mrazom, ale slnečné. Najskôr sa otestoval odberný tím a následne občania  podľa abecedy. Zdravotníckymi pracovníkmi, ktorí vykonávali stery a vyhodnocovali  vzorky boli naši obyvatelia: mama Erika a dcéra Kristína Hodermarszké a doktorka farmácie Jarmila Biačková. Administratívne práce  vykonávali Milka Bučková a Gabika Maková. O plynulosť priebehu sa starala starostka Renáta Demková a  Martin Černík, ktorý sa striedal s Miriam Bartošovou. Obec mala k dispozícii  jedného vojaka a policajta. Pozrieť sa na priebeh testovania  prišiel  minister pôdohospodárstva Ing.  Ján Mičovský ako člen krízového štábu štátu. Koordinátorom bola starostka Renáta Demková. Testovania sa mali zúčastniť najmä ľudia vekovej kategórie od 10- 65 rokov. Odbery sa robili z okna obecného úradu smerom do dvora. Pred ôsmou starostka v miestnom rozhlase pozývala obyvateľov na testovanie. V nedeľu bolo funkčných na Slovensku  98  %  odberných miest . V Hrašovíku bolo 1 odberné miesto. Účasť nebola viazaná  na trvalý pobyt , takže sa ho mohli zúčastniť  aj obyvatelia z okolia. Na obed hlásil premiér Matovič cez 2 a pol milióna otestovaných. Zdôrazňuje sa, že negatívny test nie je priepustkou na slobodu. Odborníci žiadajú občanov, ak máte negatívny test správajte sa , akoby ste mali pozitívny, minimalizovať sociálne kontakty  dodržiavať ROR ( rúško, odstupy, ruky časté umývania).Testovanie bolo dobrovoľné, avšak bez certifikátu s negatívnym výsledkom nebolo možné ísť do práce, či na poštu.  Hrašovík mal 30. 10.  prvého pozitívne testovaného občana PCR testami. Nakazil sa v práci.  V obci sa bolo otestovať 227 občanov z nich bol 1 pozitívne testovaný. V pondelok bolo na zasadnutí  pandemickej komisie a vlády rozhodnuté, že testovanie sa bude opakovať  tam, kde počet pozitívne testovaných  v okrese prekročil 0,7 %. Okres Košice –okolie mal 0,60 % . Z 32 849 testovaných obyvateľov bolo 196 pozitívnych.

21. decembra vláda opäť nariadila  lockdown aj keď, voľnejší. Tesne pred sviatkami boli zatvorené  všetky nákupné centrá. Vianočné  sviatky sa mohli tráviť  v tzv. bubline  maximálne ešte s 1 rodinou. V kostoloch mohol byť  obsadený šachovnicovo každý druhý rad. Na Silvestra boli prijaté ešte prísnejšie opatrenia. Od 1. januára  2021- zatvorené lyžiarske strediská, kostoly, pohyb v prírode len v rámci okresu, práca  home office, všetko  do 24. 1. 2021. 26. 12. sa začalo na Slovensku očkovanie, vakcínu Pfizer ako prvý dostal profesor Vladimír Krčméry.

 Odchody za prácou do cudziny.

Na začiatku 3. tisícročia zaznamenávame na Slovensku  masívny odchod Slovákov za prácou do zahraničia. Tento jav sa nevyhol ani našej obci. Boli to najmä mladí ľudia,  po skončení strednej školy, ktorí nemali možnosť primeraného zamestnania  a s vidinou  vyššieho zárobku  odišli do cudziny. Najzaujímavejšou destináciou sa stalo pre nich Anglicko. Ďalší sa zamestnali  v Írsku , Škótsku. Taliansku, Nórsku, Nemecku, Česku.  Jedného z nich zavialo až do ďalekej Austrálie, iných do Írska, Španielska a v súčasnosti aj Nórska. Vykonávali profesie opatrovateliek detí  a seniorov, pomocníc v domácností, mäsiara , ošetrovateľa koní. Niektorí sa po čase vrátili, iní ešte zostali. Pre úplnosť treba dodať, že sme zaznamenali 1 odchod za prácou  na ďalekú Kubu, kde však pracovníka vyslal zamestnávateľ, ako aj 2 do Holandska. V súčasnosti chodia obyvatelia do cudziny na krátkodobé pracovné pobyty so zameraním na stavebné práce a to najmä  do Dánska. Tohto roku sa na trvalý  pobyt v našej obci  prihlásil 1 občan z Walesu.  Počty  tých čo odišli sa pohybujú okolo 20 ľudí.

Samospráva obce

Počas pandémie obecný úrad fungoval bez jeho zatvorenia, boli len skrátené úradné hodiny pre osobný kontakt s občanmi. Ten  vo väčšej miere dopĺňal telefonický a mailový kontakt.

 Uskutočnilo sa 5 zasadnutí obecného zastupiteľstva, z toho 1 mimoriadne, ohľadom žiadosti o finančnú výpomoc  v súvislosti s výpadkom podielových daní v nadväznosti na covid opatrenia vlády, vo výške 4 743 eur.  Obec finančné prostriedky dostala  začiatkom decembra. Boli prijaté 2 VZN. Jedno z nich sa zaoberalo zákazom resp. obmedzením niektorých činností na určitý čas ( zákaz stavebných prác, kosenia, používania hlučných zariadení v nedeľu), VZN č. 2 sa týkalo podmienok vyhlásenia miestneho referenda. Bolo prijatých 5 uznesení o. i. o zaradení  náučného chodníka Stromy našich predkov medzi pamätihodnosti obce.

Obecné zastupiteľstvo schválilo vyrovnaný rozpočet obce na rok 2020  12.12.2019, uznesením č. 5/2019  vo výške 119 773,00 eur.

Obec v roku 2020 hospodárila nasledovne: príjmy spolu: 159 421,53 eur, výdaje spolu  135 612,99 eur. Výsledok hospodárenia za rok 2020 predstavuje 22 822,65 eur – celý prebytok hospodárenia bol prevedený do rezervného fondu obce.

Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky

sa konali  29. 2. V našej obci sa ich z celkového počtu 303 zúčastnilo 219 voličov, t. j. 72,27 %, z nich  6 hlasovali poštou, z cudziny. V rámci Slovenska  sa volieb zúčastnilo 65,8 % voličov. Z odovzdaných hlasov bol 1 neplatný. Obyčajní ľudia a nezávislé  osobnosti získali 64 hlasov, Smer – sociálna demokracia  35 hlasov, SME RODINA  23 hlasov, Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko 22 hlasov, Sloboda a Solidarita, 18 hlasov, Koalícia PS a Spolu 18 hlasov, Za ľudí 13 hlasov, Dobrá voľba 6 hlasov, Vlasť 6 hlasov, SNS 5 hlasov, KDH 5 hlasov, Socialisti. Sk 2 hlasy, Máme toho dosť 1 hlas.  Preferenčné hlasy prvých štyroch kandidátov strán, ktorí sa v našej obci umiestnili na prvých troch miestach: Obyčajní ľudia a nezávislé  osobnosti – 1. Igor Matovič 43 hlasov, 2. Mária Šofranko 19 hlasov, 3. Jaroslav Naď 12 hlasov,4. Lukáš Kyselica 11 hlasov, SMER –SD 1. Peter Pellegríni 28 hlasov 2. Róbert Fico 21 hlasov, 3. Richard Raši 19 hlasov,  Sme rodina – 1.Boris Kollár 16 hlasov, 2. Milan Krajniak 7 hlasov, 3. Petra Krištúfková 5 hlasov, Martin Dzielavský 5 hlasov, 4. Patrik Linhart 4 hlasy.

Výstavba v obci

Napriek pandémii sa v obci realizovali významné stavebné  projekty. Pokračovalo sa  v oprave ciest v intraviláne obce. Tento rok to bol úsek od vstupu do obce po krčmu. Stavbu financoval Košický samosprávny kraj. Za širšie zábery pri napojení nad parčíkom zaplatila obec 350 eur. Stavbu realizovala firma Cesty Košice, s.r.o. 2. významným   projektom bolo vybudovanie nového športového ihriska na mieste toho starého, za pekárňou. Ešte koncom februára sa priamo na mieste zišlo 11 občanov, aby riešilo ktorý projekt vyberú podľa možností podmienok, ktoré stanovila Karpatská nadácia vo svojej výzve. Poslanci rozhodli, že je potrebné zrekonštruovať športové ihrisko a po konzultácii so zamestnancom Karpatskej nadácie, ktorý odobril možnosť žiadať financie z nadácie na oplotenie ihriska vznikol projekt Miesto športu, hier a oddychu, ktorý Karpatská nadácia a spoločnosť U.S.Steel podporili dotáciou 2 500 eur. Podmienku bolo, aby sa do realizácie zapojili zamestnanci železiarní. Celkové náklady obce 22 719 eur.  Ihrisko vybudovali a pri prácach pomáhali: – p. Brondoš, Magic, Mokriš, Cenkner st., Cenkner ml., Lipan, Korytko, Slavo Köver, Černík, Kamil Jurko, Konopásek, Gallo, Peter Ujházi st., Šefara st., Šefara ml., Dušan Köver ml., Anderle st., Anderle ml., Kotek, Tiliščák, Marek Regenda, Dezider Gašpar, Marek Gašpar, Tomáš Varga, Viera Dobranská, Jolana Berešová, Andrea Berešová, Bučková, Emília Lipanová, Štefánia Mokrišová, Marcela Cenknerová, Renáta Demková, p. Ladislav Varga – hodnotenie rozpočtu a stavebný dozor plochy.  Hodnota brigádnickej práce predstavovala 1 349,87 eur. Ihrisko umožňuje tieto športy: volejbal, basketbal, pozemný hokej. Ešte  začiatkom roka sa  zakúpila  plechová garáž a bola umiestnená na obecnom pozemku, na uskladnenie náradia, v hodnote 7 891 eur, z toho 3 475 eur garáž a 4 416 eur betónová plocha pod garáž.  Koncom apríla sa začali práce na spevnení brehov potoka a výmene skruží na hornom konci obce. V letnom období pribudlo pozinkované zábradlie. Celkové náklady boli vo výške 4 486 eur, z toho materiál a služby 1 476 eur, práca 1 390 eur a zábradlie 1620 eur.

Celkovo boli skolaudované 4 domy a  vydané 4 stavebné povolenia.

Podujatia

7. 3.  sa zišli záujemcovia o pestovanie stromčekov, ich správny rez a ošetrovanie, pri ovocnej aleji. Prišiel medzi nich skúsený záhradkár RSDr. Anton Župa. Stal sa   krstným otcom našej aleje. Konkrétny rez stromčekov  v 1. roku ich života si poniektorí vyskúšali a zahrnuli ho množstvom otázok.  Počet  účastníkov: 14.

Z vysadených stromčekov ako prvá zarodila moruša. Mohli sme sa tešiť zo siedmich sladkých, čiernych plodov.

Prvým podujatím po 1. vlne  koronavírusu bol Deň detí 30. 6. 2020  spojený s oceňovaním za koncoročné vysvedčenia ako aj vyhodnotením súťaže najobľúbenejší literárny hrdina, ktoré pre deti vyhlásila obec počas koronavírusu. Ocenení boli: 1. David Köver, ktorý popri zobrazení 2 svojich hrdinov Heidi dievčatko z hôr a robota Stieva pripravil aj 2 krížovky, dievčatá Tatarková a Brondošová namaľovali spoločne svoju hrdinku Dorku Makorku, Olívia Magic ová nakreslila sochu Josefa Čapka autora knihy O psíčkovi a mačičke. Mimoriadny úspech medzi  deťmi mal nafukovací skákajúci hrad. Počet účastníkov: cca 40.

Posledný augustový deň 31. 8.2020 pozvali rodiny Cenknerová a Mokrišová obyvateľov a najmä mladé rodiny na rozlúčku s letom. Prišlo asi 20 rodín,  cca 40 účastníkov, každý s vlastným proviantom. Za dobrovoľný príspevok sa čapovalo pivo a kofola. Opekali sa špekáčiky. Obec zapožičala stoly s lavicami. Deti sa vyšantili, dospelí porozprávali. Príjemným spestrením  bola  živá sova, o ktorú sa stará  Katka Gregová. Sova váži 1, 5 kg a na slovo počúva svoju opatrovateľku.

5. 9. sa konal na dvore obecného úradu 3. ročník festivalu ovocia. Podujatie sa oficiálne začalo o 13. hodine, avšak prípravné práce  už v piatok podvečer  (skalní pomáhači – rodina Vargová, starostka, rodina  Bučková, Blanka Anderlová, Božena Varhanovská). V sobotu ráno, už od pol deviatej, hotovili suroviny na lekvár, lúpali  slivky, varili zemiaky na slivkové gombovce, chystali  drevo na oheň pod kotol s lekvárom (ten bol od rodiny  Vlada Takáča st.),  či fazuľovicu. Výstava záhradnej techniky pri rozhľadni tiež dala zabrať. Svoje stroje vystavovali Vlado Takáč st. – traktor Zetor 25K, ktorý sa vyrábal od roku 1946 v Brne, Dušan Béreš  traktor Karraro 400 DT vyrobený v roku 1967 v Taliansku, Vladimír Bučko traktor značky MTD Postfach vyrobený v roku 2016, Kamil Jurko doma poskladaný traktor z Multicaru, V3S a prevodovky zo Škody 1200, Jozef Gosť Zetor Super 50 vyrobený v roku 1959 v Brne. Všetci boli oblečení do slušivých zelených tričiek  s maľovaným logom traktora (maľovala Michaela Spišiaková). Vystavovali sa tričká, plátenné a bavlnené tašky  s originálnymi kresbami, ktoré vznikli pod šikovnými rukami Michaely Spišiakovej, Blanky Anderlovej, Miriam Bartošovej a Martiny Bučkovej.  Celý 3. ročník sa konal pod „vareškou“ Milky Bučkovej – gombovce, fazuľovicu uvarila starostka. Kuchtila sa aj jabĺčková výživa – pani Jana Amrichová, nechýbali ovocné koláče. Súťaže sa zúčastnilo 5 šikovných cukrárok. Ich koláče ocenili účastníci a vyhodnotila porota nasledovne: na 3. mieste sa umiestnili: Milka Fodorová a Eva Cibríková, 2. miesto získala Martina Bučková na 1. mieste sa umiestnila Blanka Anderlová.  Je sympatické, že podujatia sa zúčastnili aj turisti, ktorí cestou z húb zablúdili do našej obce  a poctivo miešali slivkový lekvár. Odmenou im boli slivkové gombovce s maslom a strúhankou. Viedol sa aj zoznam tých,  ktorí sa zúčastnili varenia lekváru. Najstaršia bola 76 ročná Marta Vangorová  a najmladšie desaťmesačné dvojičky Nelka a Adam Horváthovci. Počet účastníkov: 50.

10.10. v slnečné sobotné popoludnie bolo slávnostné otvorenie ihriska za pekárňou. Len pomaly sa začali schádzať obyvatelia dospelí i deti. Väčšina s rúškami. Po akademickej  štvrťhodinke sa ujala slova starostka. Spomenula ako sa projekt vybudovania viacúčelového ihriska zrodil, poďakovala všetkým, ktorí priložili ruku k dielu. Potom spoločne s Ing. B. Magicom prestrihli pásku.  Deti sa rozbehli  k basketbalovým košom a pustili sa do pozemného hokeja. Ani dospelí nezaháľali a vyskúšali si hod loptou do basketbalového koša. Pohostenie, dodržiavajúc prijaté epidemiologické opatrenia, ponúkali Sylvia Maková a Dana Čigášová z Košíc. Aj dezert s vymodelovanou športovou loptou symbolizoval túto udalosť. A to sme netušili, že to je posledné tohtoročné podujatie, pretože na dvere klopala 2. vlna pandémie korony. Celková účasť cca 35 obyvateľov.

4.12. je dobré, že ľudia nestrácajú tvorivosť a hýria nápadmi aj vtedy, keď  sa nemôžu udržiavať sociálne kontakty. Keďže aj začiatkom decembra nebolo možné organizovať podujatia, prišiel Mikuláš za deťmi netradične, vlastne tradične, na priedomia ich domov. Za pomocníkov si prizval ako tradične Snehulienku, čerta a dokonca aj škriatka. Tohtoročnú nádielku rozšíril aj na   seniorov, s ktorými sa nebolo možné stretnúť  v rámci Mesiaca úcty k starším. Sladko-ovocné balíčky boli odmenou pre deti za prednesenú básničku, či pesničku. Úlohy  rozprávkových bytostí sa s bravúrou zhostili Martin Černík, Katka Gregová, Filip Cenkner a starostka Renáta Demková.  S nápadom, takýmto spôsobom zorganizovať Mikuláša, prišli Marcela Cenknerová, Štefka Mokrišová. Ten rozpracovali a dotiahli  Milka Bučková a Renáta Demková.

Cirkevný život

Pandémia výrazným spôsobom zasiahla do cirkevného života. Ani v čase vojny neboli kostoly zatvorené, až 10. marca t. r.  Tento stav trval 57 dní. Nekonali sa ani služby Božie v kultúrnom dome  pre evanjelických  a kalvínskych veriacich. Náhradou boli online prenosy kresťanských médií a verejnoprávnej televízie RTVS. Začiatkom mája sa dvere kostolov otvorili, za dodržiavania prísnych protipandemických opatrení (obsadenie lavíc šachovnicovo, každý druhý rad, povinné nosenie rúšok, dezinfekcia rúk pred vstupom do kostola, úklony hlavou namiesto podania rúk pri znaku pokoja, podávanie hostie do rúk…). V tomto obmedzenom režime sa konali omše do 31.12.  Počty veriacich boli počas tohto obdobia  regulované, tak na omšiach ako aj pohreboch, či pri krstoch a sobášoch. K 30.6. ukončil svoje pôsobenie v našej farnosti po 16 rokoch duchovný otec Patrik Šarišský.  Na jeho miesto nastúpil duchovný otec Dominik Macák, pre ktorého je to prvá farnosť, ktorú bude spravovať. Oficiálna rozlúčka s P. Šarišským sa konala v nedeľu 28. 6. po omši, za účasti vedenia obce. V lete sa uskutočnila  oprava schodov a sokla okolo kostola.

Knižnica

Do knižnice bolo zakúpených 29 kníh za 461 eur (411 eur obec, 50 eur p. Dobranská). Knižnicu navštevovalo 32 čitateľov, ktorí si vypožičali 673 kníh. Z toho vo veku do 15 rokov 6 detí.  V čase pandémie bola knižnica zatvorená, čo sa prejavilo v poklese čitateľov o 20.

Obyvateľstvo

Štatistické údaje

K 31. 12. mala obec 389 obyvateľov. Oproti roku 2019 pribudlo 8 obyvateľov. Manželstvo uzavreli 1 pár. Sobáš uzatvorili  Peter Kubiš a Eva Kubišová rod. Cibriková  dňa 19. 12. v Rozhanovciach, v sobášnej sieni  na obecnom úrade.

V roku 2020 sme zaznamenali 5 úmrtí a 2 narodenia detí.  2. 1. zomrela vo veku 89 rokov Margita Köverová rod. Köverová,  31. 1. zomrel vo veku 56 rokov Vladimír Huštaty, 3. 3. zomrela Emília Cibuľová, rod. Mazáková vo veku 84 rokov, 29. 4. zomrel František Török, vo veku 77 rokov. 31. 7. zomrel  Ladislav Béreš. Jeho pohreb sa konal v Anglicku a cez webovú stránku  sa ho mohli pozostalí a občania virtuálne  zúčastniť v modlitebni kultúrneho domu.

12. 8. sa narodila Hana Šefarová a koncom roka,  29. 12. Samuel Tréfaš.